Artmo Mateusz Omelan Artmo Mateusz Omelan
19 08.2016
0 komentarze
autor: Mateusz Omelan

Ludzie mają różne pojęcie na temat pracy projektantów graficznych. Wielu uważa, że jeżeli ktoś nie wykonuje ciężkiej fizycznej pracy, nie ma prawa się zmęczyć przy swoim zajęciu. Fakt, nie zmęczy się fizycznie, lecz czasem długa praca umysłowa – a tym bardziej kreatywna – może doprowadzić do otumanienia gdzie problemem stanie się kojarzenie faktów czy obliczenie prostego działania matematycznego, takiego jak 5 x 15. Co więcej, fizyczne zmęczenie występuje również w tym przypadku. Spowodowane jest wielogodzinnym siedzeniem, które potrafi dostarczyć konkretną dawkę bólu, chociażby kręgosłupa. Bez względu na wszystko, od projektanta wymaga się 100% wydajności pod względem tempa pracy oraz kreatywności.

 

stylus-1271291_1280-min

Projektant – maszynka do tworzenia grafik czy zwyczajny człowiek?

Jak wiemy, nie każdy dzień jest tym doskonałym, w którym wena twórcza rozpieszcza nas swoją obecnością. Nie każdego dnia człowiek czuje się w pełni sił. Mało kogo to jednak obchodzi. Projektant musi wykonać zlecone zadania w najwyższej jakości, nawet, jeśli ma zaprzątnięte myśli na przykład wczorajszym pogrzebem kogoś bliskiego, jest chory lub zwyczajnie niewyspany. W takim stanie da się oczywiście jako tako pracować. Jednak prędzej na taśmie produkcyjnej, gdzie istnieje powtarzalność czynności, niż w branży kreatywnej, w której wymaga się świeżego podejścia i głowy pełnej pomysłów.

 

fairy-tale-1180921_1280-min

Sen i dieta w życiu projektanta graficznego

Kolejnym, bardzo ważnym elementem jest sen i dieta. Bez pilnowania tych dwóch rzeczy, człowiek szybko opada z sił. Należy regularnie i przez optymalną dla naszego organizmu ilość godzin, spać. Z kolei bez odpowiedniego stylu żywienia nasz mózg nie pracuje efektywnie. Nie ma więc co liczyć na wysokie, kreatywne osiągi. Jeśli więc jesteśmy projektantami lub zajmujemy inne stanowisko w branży kreatywnej i ostatnio odczuwamy niezadowolenie ze swojej pracy, zastanówmy się czy:

  • regularnie śpimy
  • odpowiednio się odżywiamy
  • przyjmujemy optymalną ilość płynów
  • spotyka nas sporo stresu i w jaki sposób możemy go zminimalizować

 

runners-635906_1280-min

Projektowanie graficzne a sport

Ćwiczenia fizyczne są wskazane dla każdego ponieważ wytwarzają w naszym organiźmie endorfiny, a te dają tak zwanego „kopa” do działania oraz wpływają na lepsze samopoczucie. Poprawa tych życiowych aspektów wpływa na jakość i wydajność pracy projektanta. Dodatkowo, praca siedząca to źródło wielu chorób, dlatego każdy projektant oraz osoba pracująca wiele godzin przed komputerem powinna w trakcie i po pracy wykonywać jakąkolwiek inną aktywność fizyczną, by zapobiec wielu schorzeniom, a nawet wylądowaniu na wózku. To nie przesada. Spędzając wiele godzin przy biurku, łatwo nabawić się chorób nóg, problemów z kręgosłupem czy systemem fizjologicznym oraz wielu innych chorób. Pod tym względem, praca projektantów graficznych, czy innych osób z branży kreatywnej, jest w zasadzie porównywalna z pracą zawodowych kierowców. W każdym z tych przypadków człowiek przesiaduje kilka do kilkunastu godzin dziennie. Po wielu latach pracy już nie może sam chodzić, ponieważ jego nogi z brak ruchu załapały się na dość pokaźną liczbę chorób. Oczywiście nie tylko nogi, ale też całe ciało mogą ucierpieć na takim trybie życia. Ruch jest więc absolutnie konieczny.

 

calculator-385506_1280-min

Kilka słów o zarobkach projektanta graficznego

Zawód projektanta, jak każdy inny, nie jest darmowy. W zasadzie jego wykonywanie jest niekończącą się inwestycją. Projektant musi bowiem przez wiele lat przeznaczać pieniądze na zdobywanie wiedzy i umiejętności oraz sprzęt konieczny do wykonania zleconych zadań. Dodatkowo dochodzą opłaty za oprogramowanie, walidację sprzętu, prąd, poświęcony czas. Mało tego, czasem, by wykonać odpowiednio dane zlecenie projektant musi kupić niezbędne narzędzia, takie, jak papier milimetrowy, zestaw kaligraficzny, ołówki, czy też wynająć i opłacić fotografa, programistę etc. Dodatkowo, każdy projekt inaczej się kalkuluje, jeśli chodzi o włożoną pracę, czas i dodatkowe elementy. Dlatego posiadanie stałych cen nie jest rozsądnym pomysłem. Zamiast tego lepiej dokonywać indywidualnych wycen. Projektant nie raz przed przystąpieniem do zadania musi posiąść dodatkową wiedzę lub doszkolić się w danej wąskiej dziedzinie, co również ma wpływ na kosztorys. Długo można by wymieniać, jak wiele czynników ma wpływ na zaprojektowanie danej rzeczy. Wszystko w zasadzie zależy od rodzaju zlecenia. Warto też podjąć temat zaliczek. Najłatwiej będzie to wytłumaczyć na przykładzie… cukierni.

Wyobraź sobie, że idziesz do cukierni z zamiarem zamówienia tortu weselnego. Spotykasz cukiernika i mówisz: „Upieczcie mi ten tort, ja go spróbuję, jeśli mi zasmakuje to kupię, jeśli nie to odejdę i zostawię go Wam”. Jak się pewnie domyślasz, cukiernik się nie zgodzi na takie warunki, ponieważ naraziłby się na spore straty. Stworzenie weselnego tortu kosztuje i to niemałe pieniądze. Dlatego cukiernik prosi klienta o zaliczkę. Dokładnie tak samo jest w przypadku projektanta. W tym przypadku tortem jest projekt graficzny, a składnikami spożywczymi – pomysły, czas, narzędzia. Zaliczka w obu sytuacjach jest więc niezbędna, chociażby na opłacenie rachunków. Między pracą, pasją a życiem osobistym

Warto poruszyć również temat życia osobistego. Projektant rezygnuje tak naprawdę z wielu prywatnych spraw – rodzina, przyjaciele, sen, jedzenie, ćwiczenia – na rzecz klienta, który nierzadko potrafi rzucić hasłem „potrzebuję tego na wczoraj”, a następnie nie docenić włożonego wysiłku. Niestety często wykonywanie zawodu projektanta graficznego nie jest obarczone określonymi ramami czasowymi. Nie zawsze przychodzi wena twórcza, a mimo to istnieje termin oddania projektu, którego trzeba dotrzymać. Po drodze lubią się zdarzać przeciwności losu, które wywołują spore opóźnienia (czasem powoduje je sam klient) i które trzeba nadrabiać z dwukrotnie większym wysiłkiem.

 

angry-1294679_640-min

Stres nie służy nikomu, nawet projektantowi graficznemu!

Warto też poruszyć temat stresu, ponieważ w każdym zawodzie jest on istotny. Trzymanie wykonawcy projektu w niepewności, czy otrzyma zapłatę lub traktowanie go w niemiły sposób, wpływają niekorzystnie i sprawiają, że u projektanta maleją chęci oraz zaangażowanie w projekt. Zdarzają się również klienci o anielskim usposobieniu, którzy dopytują się, czy projektant dobrze się czuję, polecają mu wyspać się i dobrze zjeść przed projektem. Dla takich ludzi z wielką przyjemnością się pracuje i przekłada się to na wyniki pracy. Kiedy klient odpisuje nam w 10-ciu mailach teksty typu „większe logo”, „proszę trochę w lewo, nie w te drugie lewo”, „chcę, aby to było koloru późno jesiennego zachodu słońca”, „masz przecież weekend, to możesz to pyknąć na spokojnie”, „zapłacę jak mi się spodoba”, „zrób inaczej”, to granica nerwów projektanta mocno się zawęża, co odbija się na ostatecznym kształcie jego pracy.

 

love-1181067_1280-min

Życiowa pasja

To tyle, o tym dlaczego należy też doceniać „tylko siedzenie przed komputerem”, jakim często określa się pracę projektantów graficznych. Warto trzymać się zasady „nie oceniam trudu zawodu dopóki sam go nie wykonam”, to dobra praktyka. Zawód projektanta jest świetnym zawodem. Jest to praca kreatywna, inna każdego dnia, wymagająca podołania wyzwaniom, pozwalająca poznać nowych ludzi oraz zdobyć wiedzę z wielu dziedzin gospodarki czy nauki. A przede wszystkim wielka pasja, która przeradza się w zawód.

 

Źródło zdjęcia: pl.freeimages.com

Dodaj komentarz

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *